Jak koupit euro za rovných 27 kaček?

Ano, čtete dobře. Eura můžete koupit levněji než za oficiální kurz nebo naopak výhodně prodat. Hodí se pro všechny, kteří studují nebo pracují v zahraničí, podobně to funguje i pro libry, dolary apod.

Co je k tomu potřeba? Kromě korunového účtu také eurový účet (nejlépe založený u české banky) a účet na Valuto.com. Valuto je Peer-to-Peer směnárna, kde si uživatelé směňují prostředky mezi sebou, proto je tam rozdíl mezi prodejem a nákupem měny minimální. Tuto službu (která vznikla jako český startup) doporučuji, protože ji sám používám, nejsem za to placený, a to ani americkejma ani ruskejma agentama.

Pokud potřebujete eura jen jednou za rok na výlet do Tater, asi nemusíte číst dál. Pokud si však pravidelně převádíte větší částky, tak výrazně ušetříte. Například Česká spořitelna aktuálně prodává eura za 27,7Kč. Když to porovnáte s kurzem na Valuto, který je teď 27,01, tak na převodu každých 1000€ ušetříte cca 700Kč.

Jak to funguje?

Na Valuto se zaregistrujete a necháte si ověřit účet. Poté převedete prostředky z korunového účtu na účet Valuto pomocí panelu Vklad na účet. Vždy volte lokální převod číslo_účtu/kód_banky, za SEPA platbu byste pravděpodobně platili poplatek u vaší banky.

Jakmile se objeví prostředky na Valuto účtu, můžete je směnit na eura (nebo kteroukoliv jinou měnu) pomocí panelu Směna:

valuto-smena

Nejprve vyberete obě měny, mezi kterými chcete převádět.

Poté vybíráte kurz ze dvou sloupečků. Pokud upřednostňujete rychlost, pak zvolte první číslo z pravého sloupečku a ke směně dojde okamžitě. Pokud chcete úplně nejvýhodnější kurz, pak zvolte první číslo z prvního sloupečku (nevíte však, kdy ke směně dojde, proto doporučuji používat předchozí možnost, rozdíl kurzu je minimální).

Po provedení směny přejděte na panel Poslat peníze. Převeďte si peníze na váš cílový účet. V mém případě se hodí mít eurový účet vedený u české banky, pak můžete opět zvolit lokální převod, abyste se vyhli poplatkům za SEPA platbu.

Hotovo, všechno bylo bezplatné a doufám, že to u této služby tak zůstane. Už žádné ojebávky v českých směnárnách.

Nebuď labuť! Sdílej.Share on FacebookShare on Google+Tweet about this on Twitter

Komentáře