10 strategických míst v Portě

Jedna z hlavních otázek čerstvého erasmáka v Portě je „Co tady?“. Takže hezky popořadě se podívejme na místa, která jsou pro náš studentský lifestyle nejdůležitější.

1. Praia de Matosinosh

11224749_10206839687424824_3834327891769088487_o

Hamba těm, kdo si do Porta nevezmou plavky! Oceánská pláž s velmi pomalým vstupem do vody a vysokými vlnami není sice typická dovolenková pláž. Ale je to vyhledávané místo surfařů a místo pro socializaci studenstva při plážovém volejbalu. A pokud vám tu voda připadá v září studená, věřte, že se vyhecujete do ní skočit taky v říjnu, v listopadu i v prosinci.

2. Ribeira

Ribeira monday Porto

Jak začíná týden erasmáka? Jde se zkalit na Ribeiru. Je to místo hned pod slavným mostem Luís I Bridge, kde se v pondělí schází stovky studentů. Venkovní prostor umožňuje low costovou akci s vínem nakoupeným za euro v Lidlu nebo si můžete v nejbližším baru koupit za 3 éčka půllitrový drink s vydatnou dávkou vodky. Doporučuji vyžádat bez ledu, pak je poměr vodka-džus asi jedna ku jedné.

3. Adega

maxresdefault

Nejznámější erasmácká hospoda v Portě. Vnitřní prostor je sice omezen jen na 3 stoly a jedno unisex WC s frontou jak na banány… ale podstatné je, že všichni tam chodí. Protože se dovnitř nikdo nevleze, party se odehrává před hospodou, a na rozdíl od pondělní Ribeiry je tady plno lidí každý den. Stejně jako Ribeiru toto místo limituje počasí. Za deštivé noci v zimním měsíci tu potkáte už jenom skalní alkoholiky.

4. Rektorát University of Porto

Reitoria_da_Universidade_do_Porto_(Portugal)_001

Velká historická budova v centru města je střediskem největší univerzity v Portě. Pravděpodobně ji budete navštěvovat kvůli kanceláři ESN, která pořádá spoustu zajímavých aktivit. Taky se zde ale například načekáte 2 hodiny ve frontě, abyste si zaplatili výlet lodí, který se nakonec zruší …a pak budete další hodinu stát s účtenkou v řadě, aby vám ty peníze vrátili. Ve kteroukoli noční hodinu se v blízkosti této budovy slétají studenti v tradičních „Harry Potterovských“ uniformách a říkají v kruhu nějaké rituální zaříkávadla.

5. Espaço 77

recordista-nacional-na

Když prší, tak je sraz jedině tady. Sedmdesát sedmička je hospoda ve stylu kafeterie s vůní čerstvého pečiva a se zaručeně nejlevnějším pivem. Mají dokonce na stěně nějaké ocenění od Super Bock, že čepují nejvíc piva v Portě či co. Ve vnitřním prostoru se můžete zabavit u stolního fotbálku.

6. Kebab na Aliados

durum

Přepadne-li vás v centru hlad při čekání na noční bus, je to jasná volba, jak se pořádně najíst za rozumnou cenu. Vtipný chlápek z obsluhy se vás zeptá „Are you ready for the best kebab on the world?“. A skutečně je výborný. V prvním patře mají navíc slušně vypadající posezení, ve kterém ani nepoznáte, že sedíte ve fast foodu.

7. Trindade

Metro_do_Porto_-_Estação_Trindade_(8233726202)

Hlavní přestupní stanice metra, přes kterou tu jezdíte několikrát denně. Můžete si tu v office vybavit takovou tu zlatou kartičku, o které si myslíte, že se s ní dostanete všude. Vskutečnosti běda, pokud s dvouzónovou kartou pojedete na pláž nebo letiště. Pak se tady můžete vrátit znovu a radostně zaplatit 120€ pokutu. Jinak také univerzální místo pro domlouvání srazů a přes noc je okolí rajónem  bezdomovců, kterým chybí poslední tři eura na 1,20eurový lístek.

8. Galeria de Paris

CLUBBING_BUCHAREST_ABC-TRAVEL-ROMANIA_2015

Ulice, kde to žije, prostě něco jako Stodolní v Portě. Lidé jsou venku i v klubech s mainstreamovou hudbou a docela pěkným prostředím, z nichž u mě vede Plano B. V některých klubech pijete na kartičku a platíte až při východu, kde zjistíte kolik vás stály shoty, na které jste zvali ty neznámé holky. A opravdu není úplně geniální nápad tu kartu (ani „jakože“) ztratit…

9. Parque da Cidade

parquecidade_pano1

Park nedaleko od pláže je oázou klidu bez hřmotu motorů, troubení a smogu. Věřím, že by to bylo i dobré místo na běhání, kdybych nebyl líný. Je to totiž od centra hrozně daleko.

10. E-learning café

Foto_Fachada

Studium je až na posledním místě, ale občas je třeba. Od jižanů, kteří vám do 3 ráno na bytě pouští trance a řvou u fotbalu, někdy nezbývá než uniknout na místo, kde se maká. Vládne zde komorní atmosféra a můžete tu zůstat až do ranních hodin, abyste potkali kamarády, vracející se z party.

Znáte další nepostradatelná místa? Napište do komentářů. 🙂

Nebuď labuť! Sdílej.Share on FacebookShare on Google+Tweet about this on Twitter

Komentáře